همه چیز در مورد واکسن انفولانزا

آنفلوانزا یک بیماری بالقوه جدی است که می تواند منجر به بستری در بیمارستان و حتی گاهی مرگ شود. هر فصل آنفولانزا متفاوت است و عفونت آنفلوانزا می تواند افراد مختلف را تحت تأثیر قرار دهد ، اما میلیون ها نفر هر ساله آنفولانزا دریافت می کنند ، صدها هزار نفر در بیمارستان بستری می شوند و سالانه هزاران یا ده ها هزار نفر از دلایل آنفولانزا می میرند. واکسن آنفولانزای فصلی سالانه بهترین راه برای کمک به محافظت در برابر آنفولانزا است. نشان داده شده است که واکسیناسیون فواید بسیاری از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری آنفولانزا ، بستری در بیمارستان و حتی خطر مرگ و میر ناشی از آنفولانزا در کودکان دارد.
 

واکسن های آنفولانزا چگونه کار می کنند؟

واکسن های آنفولانزا باعث می شوند که حدود دو هفته پس از واکسیناسیون آنتی بادی در بدن ایجاد شود. این آنتی بادی ها در برابر عفونت با ویروس هایی که در واکسن قرار دارند ، محافظت می کنند. واکسن آنفولانزای فصلی در برابر ویروس های آنفلوانزایی محافظت می کند که تحقیقات نشان می دهد در فصل آینده رایج ترین است. واکسنهای سنتی آنفولانزا (تحت عنوان واکسنهای "سه ظرفیتی") برای محافظت در برابر سه ویروس آنفولانزا ساخته شده اند. واکسن های آنفولانزا برای محافظت در برابر چهار ویروس آنفولانزا (تحت عنوان واکسن های چهارگانه) ساخته شده است. این واکسن ها در برابر همان ویروس ها مانند واکسن سه ظرفیتی و یک ویروس B اضافی محافظت می کنند.
واکسنهای سه گانه آنفولانزا شامل موارد زیر است:

یک عدد آنزیم سه گانه با دوز استاندارد (IIV3) با استفاده از ویروس رشد یافته در تخم مرغ. این شات) می تواند یا با سوزن (برای افراد 5 ساله و بالاتر) و یا افراد 18 تا 64 ساله) انجام شود.

واکسن های چهارگانه آنفولانزا شامل موارد زیر است:

یک شات آنفلوآنزای چهار گانه  Quadrivalent) را می توان یا با سوزن (برای افراد 5 ساله و بالاتر) و یا با یک تزریق (فقط برای افراد 18 تا 64 سال) انجام داد.

چه کسی باید در این فصل واکسینه شود؟

همه افراد 6 ماه و بالاتر باید هر فصل واکسن آنفولانزا دریافت کنند. این توصیه از 24 فوریه 2010 عملی شده است، واکسیناسیون برای جلوگیری از آنفلوانزا برای افرادی که در معرض خطر عوارض جدی آنفولانزا هستند بسیار مهم است مانند زنان باردارافراد بالای ۶۰ سالکودکان زیر ۶ سال_بیماران دیابتی و قلبی _نقص سیستم ایمنی

چه کسی نباید واکسینه شود؟

 

واکسن های مختلف آنفولانزا برای استفاده در گروه های سنی مختلف تأیید شده است. بعلاوه بعضی از واکسن ها برای گروه های خاصی توصیه نمی شود. عواملی که می توانند میزان مناسب شخص را برای واکسیناسیون یا واکسیناسیون با واکسن خاص تعیین کنند ، شامل سن ، سلامتی فرد (فعلی و گذشته) و هرگونه حساسیت به واکسن آنفولانزا یا اجزای آن می باشد.

چه موقع باید واکسن آنفولانزا بزنم؟

قبل از شروع شیوع آنفولانزا در جامعه ، باید واکسن آنفولانزا دریافت کنید. حدود دو هفته از واکسیناسیون آنتی بادی هایی که در برابر آنفولانزا محافظت می شوند در بدن طول می کشد. CDC توصیه می کند که افراد تا پایان ماه اکتبر(اوایل آبان ماه) واکسن آنفولانزا دریافت کنند. اما واکسیناسیون دیرتر هنوز هم می تواند مفید باشد و واکسیناسیون باید حتی در ژانویه یا بعد از آن ادامه یابد.
کودکانی که به دو دوز واکسن برای محافظت احتیاج دارند ، باید مراحل واکسیناسیون را زودتر شروع کنند ، زیرا دو دوز باید حداقل چهار هفته از هم فاصله داشته باشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا